Historia

Klinika Ortopedii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – ponad 50 lat historii

W dniu 01.01.1964 r została powołana Katedra i Klinika Ortopedii AM w Łodzi na bazie szpitala miejskiego im. dr Z. Radlińskiego. Stanowisko kierownika Kliniki z 39 łóżkami dla dorosłych i 25 dziecięcymi objął ówczesny dyrektor szpitala – doc. dr med. Edmund Bartkowiak.

W roku 1974 Katedry Ortopedii została wcielona do Instytutu Chirurgii. Po 13 latach, dzięki zdecydowanej postawie ówczesnego kierownika Kliniki i sprzyjającej koniunkturze w 1987 r. Klinika Ortopedii została wyodrębniona z Instytutu Chirurgii. Rektor przywrócił Katedrę Ortopedii, a jej kierownikiem i kierownikiem Kliniki mianował  prof. dr n. med. H. Zwierzchowskiego.

Stan posiadania Kliniki był skromny i nie ułatwiał prowadzenia dydaktyki, badań naukowych oraz wprowadzania współczesnych metod leczenia. Od początku powołania Klinika mieściła się w budynku szpitalnym liczącym ponad 100 lat, a warunki lokalowe nie były najlepsze. Wieloosobowe sale chorych były rozmieszczone na dwóch kondygnacjach. W codziennej pracy użytkowano salę operacyjną aseptyczne i jedną septyczną. Wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną oraz w sprzęt audiowizualny był zaledwie na poziomie miernym.

W roku 1984 Klinika  zorganizowała XVI Zjazd Naukowy PTOiTr. Klinika gościła wielu wybitnych ortopedów polskich oraz ortopedów zagranicznych jak profesorów G. Chapchala, H. Mittelmeiera, H. Mau, K.F. Schlegela, R. Grafa, M. Vastamaki. P. Masse’a, G. Ruppa,  R.Schedla, G. Lenarta, K. Solonena.

W roku 1997 kierownictwo Kliniki obejmuje dr hab. med. Marek Synder, który w roku 1998 uzyskuje tytuł naukowy profesora.   Od chwili objęcia kierownictwa Kliniki przez prof. Marka Syndera notuje się znacznie zwiększenie aktywności pracowników Kliniki na arenie międzynarodowej, wzrostu znaczenia ortopedii dziecięcej, a także postępu naukowego.

W roku 2000 po likwidacji miejskiego oddziału ortopedyczno-urazowego w szpitalu im. Z. Radlińskiego, oddział kliniczny dorosłych przeniesiono na II piętro w szpitalu im. Z. Radlińskiego, uzyskując lepsze warunki i przestrzeń dla przebywających tam pacjentów. Gruntowna przebudowa oddziału i modernizacja bloku operacyjnego zaowocowała lepszymi warunkami pracy. Od tego czasu Klinika dysponowała 3 salami operacyjnymi, oraz większą powierzchnię na oddziale dziecięcym. Wyodrębniono też oddział septyczny z 8 łóżkami. Te wszystkie nowe warunki pomogły w dalszym rozwoju Kliniki.

Od roku 2002, kiedy dwie uczelnie medyczne naszego miasta połączone zostały w Uniwersytet Medyczny, powołano Katedrę Ortopedii, której kierownikiem został prof. dr hab. med. Krystian Żołyński. W skład Katedry Ortopedii weszła Klinika Ortopedii, która zmieniła nazwę na Klinikę Ortopedii i Ortopedii Dziecięcej. Kierownikiem Kliniki został prof. dr hab. med. Marek Synder. W roku 2003 dokonano kolejnego podziału Katedry Ortopedii dzieląc je na I i II Katedrę Ortopedii. W szpitalu im Z. Radlińskiego pozostała II katedra Ortopedii z Kliniką Ortopedii i Ortopedii Dziecięcej oraz Kliniką Rehabilitacji Medycznej. Kierownikiem II Katedry Ortopedii i jednocześnie Kierownikiem Kliniki został prof. Marek Synder, a Klinikę Rehabilitacji objął prof. Mirosław Janiszewski, a od roku 2005 doc. Jolanta Kujawa. Od roku 2006 w skład II Katedry Ortopedii wchodzi dodatkowo Kliniczny Oddział Artroskopii i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Stawu Kolanowego, prowadzony przez doc. Dariusza Witońskiego.

Z dniem 1.10.2014 roku Klinika została przeniesiona do nowego budynku w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym na ul Pomorską 251. Uzyskaliśmy tutaj znakomite warunki do prowadzenia zarówno działalności leczniczej, naukowej i dydaktycznej.

W ciągu 50 lat istnienia Kliniki Ortopedii ponad 12 000 studentów V roku Wydz. Lekarskiego i ratownictwa Medycznego wysłuchało wykładów i odbyło ćwiczenia z ortopedii. W okresie 50 lat leczono ponad 70 000 pacjentów, w tym ponad 17 000 dzieci. Wykonano u nich ponad 45 000 zabiegów operacyjnych. Obecnie rocznie w Klinice wykonuje się ponad 2000 zabiegów rocznie u dorosłych oraz około 600 u dzieci.

Pracownicy Kliniki opublikowali w czasopismach naukowych ponad 1000 prac naukowych, ostatnio coraz częściej w czasopismach posiadających impact factor, jednocześnie regularnie uczestniczą w zjazdach, kongresach i sympozjach zagranicznych  na całym świecie, są też często zapraszani na wykłady do różnych instytucji naukowych do wielu krajów świata.

Aktualnie Kierownik Kliniki prof. Marek Synder jest Konsultantem Wojewódzkim ds. ortopedii i traumatologii dla obszaru województwa łódzkiego, a od stycznia 2015 roku pełni zaszczytną funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, a prof. Andrzej Grzegorzewski w latach 2015-2016 był Przewodniczącym Sekcji Ortopedii Dziecięcej PTOiTr.

Podziel się